Máte doma litinovou grilovací pánev?

červen 29, 2017 - Reading time: 8 minutes

Grilování patří k velmi populárním způsobům přípravy potravin, často se spíš než o pouhou konzumaci jedná o společenskou událost. Sejít se u grilu, laskat očima připravující se dobroty, nasávat lahodné vůně, spolupracovat na míchání potěrů i omáček a přitom si poklábosit s přáteli, prostě maximální pohoda. Už se vám také sbíhají sliny? Nedivím se, tenhle reflex jsem pocítil i při psaní předchozích řádek, grilování je prostě něco jedinečného. Abychom dosáhli co nejlepších výsledků, je třeba zvolit vhodné náčiní a suroviny, mít trochu praxe a grilování se poctivě věnovat, určitě výsledek bude stát za to!

 

Proč zrovna litinová pánev?

Jednoduché grilování na kovovém roštu, umístěném přímo nad žhavými uhlíky, nahrazuje příprava dobrot pomocí speciální grilovací pánve, která nám přináší úplně nové možnosti a kdo ji jednou vyzkouší, už u ní zpravidla zůstane. Proč tomu tak je? Grilování na pánvi totiž umožňuje zpracovat suroviny při poměrně vysokých teplotách bez toho, aby došlo k uvolňování nežádoucích látek z materiálu, jenž byl k vyrobení pánve použit. Právě čistá, přírodní litina bez jakýchkoli příměsí a především bez potažení jiným materiálem odvede tu nejlepší práci, docílíme s ní skutečně dokonalých výsledků na úrovni profesionálů. Litina totiž výborně převádí a současně udržuje teplo, takže dochází k působení vysoké teploty stejnoměrně po celé ploše pánve, přitom je zdravotně nezávadná.

Spolehnout se na osvědčenou značku? Rozhodně ano!

Samozřejmě si při výběru musíme ověřit výrobce, spoléhejme na prověřené seriózní značky a v každém případě se vyhněme sice levným (a na první pohled téměř nerozeznatelným), ale rozhodně kvalitou neodpovídajícím napodobeninám. Snaha ušetřit tímto způsobem by se totiž nakonec ukázala jako nejhorší možné řešení, bez kvalitního náčiní nemůže být ani výsledek kuchyňské přípravy na požadované úrovni.

 

Se smaltem ani s chemicky upraveným potahem už to není pravá litina

Přírodní litina je jako materiál právě pro své specifické vlastnosti vysoko ceněna u většiny kuchyňských potřeb, konkrétně u grilovacích pánví to však platí dvojnásob. U litinových pánví tradiční výrobci dodržují klasický postup výroby a na konečném produktu je to znát, proto je také o tyto pánve největší zájem. Jsou díky použitým surovinám zdravotně zcela nezávadné, mají takřka neomezenou životnost (mnozí špičkoví výrobci poskytují na grilovací pánve záruku až dvacet i více let) a díky zapečení potěru z řepkového oleje v konečné fázi výroby získávají i nepřilnavý povrch.

Grilovat můžeme pod širým nebem i doma

Moderní grilování už dávno není odkázáno na letní sezónu a ovlivněno nepředvídatelnými rozmary počasí. Venkovní grilovačka má samozřejmě své osobité kouzlo, ale pokud to situace neumožní, můžeme se přesunout i do krytých prostor a místo dřevěného uhlí použít například indukční desku nebo plynový sporák. Litina je díky své vynikající tepelné vodivosti tím nejvhodnějším materiálem pro využití při grilování i dalších kuchyňských postupech.

Drážky nebo mřížka?

Jaký profil grilovací pánve je ideální? Na tom se určitě nebude jednoduché shodnout, ale zjednodušeně řečeno, i podélné drážky postačí bohatě k tomu, aby došlo k dostatečnému kontaktu a na grilované surovině se objevil ten správný „vzorek“. U mřížky je kontakt větší, ovšem zda je to zapotřebí, již není nijak prokazatelné, navíc pro čištění a omývání je jednoduše drážkovaný profil mnohem přístupnější, ať už má grilovací pánev kulatý, oválný, čtvercový nebo obdélníkový tvar. Takže pro snadné obracení i odstranění tuku a výpeku se jeví vcelku jako vhodnější profil s podélným drážkováním, konečný výběr ale záleží na uživateli, pro grilování se hodí obě dostupné varianty.