Přírodní litina

listopad 15, 2012 - Reading time: 4 minutes

Víte proč grilovací pánev z přírodní litiny?

Pokud pro grilování hledáte nejlepší možný materiál, určitě si vyberte litinu. Ovšem pozor, není litina jako litina.

Litina může být smaltovaná nebo přírodní. U té první jmenované, připravované pokrmy nepřijdou do žádoucího kontaktu přímo s litinou, ale s umělou vrstvou – smaltem, nevaříte tedy na litině ale na smaltu. A u té druhé je důležité, jakého je původu a jaká byla použita technologie. Pouze jeden výrobce však nabízí opravdu kvalitní litinové produkty a tím je výrobce Skeppshult, který jako jediný vyrábí nádobí z přírodní švédské litiny.

 

Přírodní litina

Ať si kupujete jakékoliv nádobí, přírodní litina je nejlepší možná volba. Jedná se u surovou litinu, bez jakýchkoli vrstev nebo chemických povlaků. Má několik speciálních vlastností, které jsou jedinečné i v porovnání s běžnou litinou, nemluvě o nádobí s chemicky upraveným povrchem.

·     Zdravotní nezávadnost

Absolutní výhoda před všemi ostatními pánvemi má švédská přírodní litina v její zdravotní nezávadnosti. Grilovací pánev z přírodní litiny jako jediná nevypouští škodlivé látky. Důvodem je její jedinečná výroba, pánev z přírodní litiny je totiž jednolitý výrobek, který nemá chemicky upravený povrch. Prakticky tedy neobsahuje žádné škodlivé látky a je tedy i v případě poškození povrchu nebo vystavení extrémně vysokým teplotám zdravotně nezávadný. Zdravotní nezávadnost však platí pouze značku Skeppshult – jedná se o rukodělné výrobky podle tradičních metod(od r. 1906), z nejlepších surovin a technologických postupů, které jsou vyrobeny z přísně kontrolovaných surovin, bez chemických nebo jedovatých přísad.

·     Vodivost tepla

Grilovací pánev z přírodní litiny zvládne bez problému dosáhnout a vydržet vysoké teploty pro kompletní propečení i tužšího masa. Grilování steaku nebo hovězího není u přírodní litiny problém a maso je navíc ugrilováno rychleji a rovnoměrněji, než na pánvích z jiného materiálu.

·     Dlouhá životnost

Přírodní litina je sama o sobě velice pevný, ačkoliv všeobecně křehčí materiál. Při správném zacházení vydrží několik desítek let (rady jak udržovat litinu najdete zde). Nejedná se tedy o koupi nádobí na dobu dvou či tří let, ale v podstatě může být předáváno z generace na generaci.

·     Kovové náčiní

Na  litinové nádobí  z přírodní litiny můžete použít i kovové náčiní, v tomto kontextu snese litina i hrubší zacházení – není poškodit nebo poškrábat co, jedná se stále jen o litinu., na rozdíl od ostatního, běžného nádobí.